Testere ve Oyunlarının Anlamı

Günaydın Adam. Muhtemelen nerde olduğunu merak ediyorsun. Sana nerde olabileceğini söyleyeyim. Ölmekte olduğun bir odada olabilirsin. Bugüne kadar gölgelerin içinde oturup başkalarının hayatını izledin. Aynaya baktığın zaman ne görüyorsun ? Ben sana bakınca zavallı, umutsuz ve işe yaramaz bir adam görüyorum Adam.Daha çok sadece işe yaramaz.O yüzden bugün kendi ölümünü izleyeceksin Adam. Bu konuda ne yapmak istersin ?

Doktor Gordon, bu uyandırma servisimiz. Meslek hayatının her günü insanlara çok yakında ölecekleri haberini verdiniz. Şimdi siz ölüm nedeni olacaksınız.

Merhaba Pool. Sen son derece sağlıklı, aklı başında, orta halli bir erkeksin. Geçen ay usturayla bileklerini kesmiştin. Gerçekten ölmek mi istediğin için mi bunu yaptın yoksa sadece dikkat çekmek mi istedin ? Bunu bu akşam anlayacağız.Gülünç olan şu ki ölmek istiyorsan olduğun yerde kalmak zorundasın ama yaşamak istiyorsan yine kendini kesmek zorundasın. Dikenli telden kapıya giden yolu bul. Hayatta kalmak için ne kadar kan akıtacaksın ?

Merhaba Troy. Bir oyun oynamak istiyorum. Bu oyun hayatının çoğunu içinde geçirdiğin hücreden pek de büyük olmayan bir odada oynanacak. Hapis hücresi. Doğum anında elde ettiğin bütün ayrıcalıklara ve avantajlara rağmen hapse tekrar ve tekrar geri döndün. Zincir altında özgür olduğundan daha rahatsın. Bu akşam ne kadar ileri gitmek istediğini göreceğiz. O zincirleri sonsuza kadar kır ya da öl Troy. Seçimini yap.

Merhaba Jeff. Son birkaç sene içinde önceki halinin bir kabuğu haline geldin. Öfke ve intikam duyguları seni tüketti. Senin tek oğlunu öldüren sarhoş sürücüden intikamını almak istedin. Şaşırtıcı bir şekilde serbest bırakılan bir katilden, ama bugün mahkemeye çıkartılacak olan kişi sensin. Bulunduğun yerden kaçman için birkaç sınavla yüzleşmen gerekiyor. Bunların herbirinden geçerken acı çekeceksin, ama herbiriyle birlikte bir şansın olacak. Bir affetme şansı. İşte istediğin şey buydu Jeff. Hadi oyun başlasın.

48047e938f312a56c34968497ac9c6a8

Bu cümleler olay yerindeki kurbanların yanına konulan kaset veya karşısındaki ekranda söylenen sözler. Söylenen kelimelerde kurbanın yaşamına dair bilgiler en ince detaylarına kadar anlatılmakta.

Kanser hastası olan Jigsaw, hayatının sonuna yaklaştıkça çevresindeki insanların hayatlarının değerini bilmemelerine çok kızmaktadır. Onun için hayatın bir saniyesi bile çok değerlidir. Hayatın değerini bilmeyenlere ağır bir ders verecektir ve onları çeşitli sınavlara tabi tutar. Çevresini röntgenleyenleri gözünün biri ya da hayatı, hapse defalarca giren birisini her tarafından zincirlemesi onun yöntemlerinden sadece birkaçı.

Testere filminin özü, şiddet sahneleri arasında kayboluyor. Seyredenler korkunun dozunu, şiddetin miktarını tartışıyorlar ancak felsefesi ile ilgilenen yok.

Aslında Testere, yaptığı eylemlerde son derece haklı. Kaçımız yaşadığımız günün önemini, değerini biliyor ? Çoğumuzun bu yönden Testere’nin eline düşeceğine eminim. Zamanını boşa harcayanlar, başkaları ile uğraşanlar, uyuşturucu kullananlar, başkalarına kötü davrananlar vs.

Doğum anında elde ettiğin tüm ayrıcalıklara rağmen, hayatın değerini bilemedin. Ne kadar anlamlı bir cümle. Nedir bu ayrıcalıklar ? Küçük olaylardan mutlu olmayı bilmek, yaşama sevinci ile dolmak, özgürlüğün tadına doya doya varmak. Zamanı doğru kullanabiliyor muyuz ? Boş zamanlarımızda ne yapıyoruz ? Günlerimiz bir önceki günün aynısı mı ? Çevremizdeki kuşların ötüşünden, akşam parıldayan yıldızlardan, rahat bir uykudan, güzel bir kahvaltıdan mutlu olabiliyor muyuz ? Dostluk kapılarımızı kapattık mı ? Yoksa insanlara artık güvenmiyor muyuz ? En küçük bir olaya kızıp karşımızdaki insanı üzüyor muyuz ? En önemlisi elimizdeki imkânlar için şükredip, olmayan insanları aklımıza getiriyor muyuz ?

Şimdi düşünelim Testere’nin eline hangi yönümüzden dolayı düşebiliriz ve cezamız ne olabilir ?

Bir korku filminde yaşamın felsefesinin verilmesi ne kadar ilginç ve bir o kadar güzel. Ancak bunu anlayabiliyor muyuz ? Orası tartışılır.

Hadi cezamızı kendimiz verelim. Bir düşünelim bakalım geçmiş yaşamımızı. Neleri ihmal etmişiz acaba ?

Ben Testere filminde John Kramer’i destekliyorum. Onun her kurbanına kaset dinlettiği anı iple çekiyorum. Acaba zaafı neymiş ?

Kurbanın ise dinlediğinde geçmişi muhakeme edecek vakti bile yok ?

Reklamlar
Etiketler , , ,

2 thoughts on “Testere ve Oyunlarının Anlamı

  1. İsimsiz dedi ki:

    Güzel bi yazı, elinize sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: